PIELĘGNACJA SKÓRY DZIECI

Pielęgnacja skóry dzieci

Dermaveel® wspiera utrzymanie zdrowia skóry dzieci

Atopowe zapalenie skóry to częsty problem u dzieci. U 45% dzieci zachorowanie na AZS występuje w pierwszych 6 miesiącach życia, u 60% w pierwszym roku, a u przynajmniej 85% - przed ukończeniem 5 lat. Skóra staje się sucha, swędząca, zaczerwieniona. Gdy dzieci wchodzą w okres dojrzewania, symptomy AZS stają się dużo bardziej łagodne lub też przestają występować.

Pacjentom często trudno odróżnić atopowe zapalenie skóry od innych dermatoz, np. łuszczycy, dlatego zawsze warto zasięgnąć profesjonalnej porady lekarza, aby ustalić prawidłową diagnozę stanu skóry i wdrożyć odpowiednie leczenie i pielęgnację skóry.

Dlaczego moje dziecko cierpi na AZS?

Nie znamy przyczyny wystąpienia atopowego zapalenia skóry. Jednakże większość pacjentów mających objawy choroby, w swojej historii lub w rodzinie mają przypadki chorob alergicznych, takich jak: alergiczny nieżyt nosa, astma oskrzelowa. Świąd i stan zapalny mogą być wywołane np. przez:

  • alergeny (roztocza, pyłki roślin, pleśń lub sierść zwierząt)

  • mydła i inne detergenty

  • zmiany pogody, szczególnie okresy suche i zimne

  • wysoką temperaturę

  • alergie pokarmowe

  • stres

  • nadmierne częste mycie [NEA]

Jak dbać o zdrowie skóry?

Okresy zaostrzeń w przebiegu atopowego zapalenia skóry to trudny czas dla pacjenta i jego najbliższych. Jeśli Twoja pociecha ma skłonność do AZS, oto kilka porad dotyczących dbania o kondycję skóry.

Dbaj o dobre nawilżenie skóry

Gdy skóra nie jest sucha, zaczerwieniona i swędząca, w naturalny sposób zapominamy o chorobie… aż do następnego zaostrzenia.

Zapobiegaj zaostrzeniom

Aby zapobiec zaostrzeniom czy też zmniejszyć ich częstotliwość i nasilenie, warto nawilżać skórę regularnie, przez cały rok. Wówczas bariera naskórkowa będzie chroniona i mniej podatna na zaostrzenia.

Stosuj łagodne detergenty

Stosuj jak najdelikatniejsze środki myjące i piorące. Do prania ubranek i pościeli najlepiej wybrać detergenty dla skóry wrażliwej.

Wybieraj ubrania z miękkiej bawełny

Zadbaj o to, aby ubranie mające bezpośredni kontakt ze skórą było miłe, delikatne i miękkie. Optymalna jest miękka bawełna.

Noś krótkie paznokcie

Dbaj o to, aby pacjent miał zawsze krótko obcięte paznokcie. Gdy skóra bardzo swędzi, a dziecko się drapie, dłuższe paznokcie wyrządzą skórze większe szkody.

Piśmiennictwo:

National Eczema Association. 2017. Atopic Dermatitis. Available at: https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/atopic-dermatitis. Accessed 5 May 2017.

Nasza witryna stosuje pliki „Cookies”. W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb naszych użytkowników, stosujemy narzędzia do zbierania danych.

W każdym czasie można dokonać zmiany ustawień dotyczących tych narzędzi. Więcej informacji w sekcji Polityka Cookies .